وردپرس

مطالب

تب در کودکان

تب در کودکان

تعریف تب :

عبارت است از افزایش درجه حرارت بدن که از تغییرات طبیعی آن بیشتر می شود . ( دمای غیر طبیعی بدن به میزان ۳۸ درجه سانتی گراد یا بالاتر ) در اکثر تب ها درجه حرارت بدن ۱ تا ۲ درجه بالا می رود.

 

چه چیزی باعث تب می شود؟

این موضوع مهم را به خاطر داشته باشید که تب به تنهای یک بیمار نیست ، بلکه معمولا یکی از علائم بیماری است.

عفونت : بیشتر تب ها  در اثر عفونت یا دیگر بیماری ها به وجود می آیند . تب یک مکانیسم دفاعی طبیعی بدن در مبارزه با عفونت ها می باشد .

لباس زیاد پوشیدن : نوزادان به خصوص آن هایی که تازه متولد شده اند ، ممکن است در اثر قرار گرفتن در یک محیط گرم یا پوشیدن لباس زیاد به تب دچار شوند ، زیرا قادر نیستند دمای بدن خود را تنظیم کنند  و با دمای بیرون وفق دهند.

واکسن : نوزادان و کودکان گاهی پس از واکسن زدن به تب خفیفی مبتلا می شوند.

 

از کجا بفهمیم کودکمان تب دارد ؟

یک راه سریع این است که پیشانی کودک را ببوسیم یا لمس کنیم . اگر احساس می کنید که پیشانی کودک داغ است احتمالا  تب دارد . استفاده از دماسنج ( ترمومتر ) می تواند شما را مطمئن کند.

وجود علائم زیر همراه با تب نیز می تواند نشانه جدی بودن مشکل باشد:

کاهش اشتها ، بی حالی ، رنگ پریدگی یا افروختگی واضح یا وجود تغییرات دیگر در رفتار .

وجود دانه های کوچک قرمز ارغوانی روی بدن که با فشار دادن سفید نمی شوند یا وجود لکه های ارغوانی بزرگ ، هردو این علائم          می توانند نشانه عفونت باکتریال جدی باشند.

کودک نمی تواند غذا را ببلعد و آب دهانش مرتب می ریزد.

بعد از تمیز کرد ن بینی ، کودک نمی تواند خوب نفس بکشد که ممکن است نشانه ای از ذات الریه یا آسم باشد.

کودک به نظر هذیان آلود و گیج می رسد و بسیار تحریک پذیر و کج خلق است ، این علایم ممکن است علایم یک عفونت ویروسی یا باکتریال جدی باشد.

درصورتی که بابت ظاهر یا رفتار کودک خود دچار نگرانی هستید ، صرف نظر از این که درجه حرارتش بالا باشد یا نه ، حتما به پزشک مراجعه کنید.

توجه داشته باشید که علایمی نظیر سرفه و گوش درد ( در صورتی که به آن مشکوکید ) یا استفراغ و اسهال را حتما به پزشک اطلاع دهید ، زیرا به تشخیص وی کمک می کند.

 

والدین گرامی : تب بالا می تواند در کودکان باعث تشنج شود.

 

راه های پایین آوردن تب :

اگر کودک بر اثر تب بی حال نشده است لزومی به استفاده از دارو نیست .

برای پایین آوردن تب می توانید مقدار زیادی شیر مادر به کودک دهید تا هم درجه حرارتش پایین آید و هم از اکنون آب بدن جلوگیری شود

لباس زیاد به کودک نپوشانید . بالا بودن درجه حرارت بدن کودک ممکن است ناشی از لباس بیش از حد ، هوای گرم ، و یا فعالیت زیاد باشد. در ا ین مواقع بهتر است لباس کودک را کم کرده و تشویقش کنید که کمی استراحت کند و یا فعالیت کمتری در یک فضای خنک داشته باشد.

پاشویه کردن : اگر تب کودک را ذایت می کند می توانید با آب ولرم پاشویه کنید و یا در وان پر از آب ولرم قرار دهید . پاشویه به شستن پاها و یا انداختن پارچه خیس روی پاها محدود      نمی شود.

برای پاشویه می توانید یک اسفنج را به آب ولرم آغشته کنید و از بالا روی بدن کودک بکشید.

هرگز با استفاده از الکل کودک را پاشویه نکنید زیرا الکل از طریق پوست جذب شده و وارد خون می شود . ورود الکل به خون می تواند سبب بروز مشکلات تنفسی یا تشنج شود و یا کودک بر اثر افت قند خون خواب آلوده یا تحریک پذیر گردد.

 

والدین گرامی : درصورت ابتلای فرزندتان به تب و همراهی آن با یکی از علایم تشنج ، نقاط پوستی مسطح به رنگ قرمز تیره ، خواب آلودگی غیر طبیعی ، سردرد شدید ، کبودی لب ، تنگی نفس ، گریه جیغ مانند ، تحریک پذیری و عدم توانایی والدین در کنترل و آرام کردن کودک سریع به پزشک مراجعه کنید .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *