وردپرس

مطالب

چگونه نوزاد را حمام کنیم

چگونه نوزاد را حمام کنیم

مسلما  هر مادری از گذراندن وقت خود با فرزندش ، مخصوصا اگر نوزادی نورسیده باشد ، لذت می برد. بطوریکه حتی برآوردن نیاز کودک و انجام کارهای ضروری برای نوزاد نیز می تواند لذت بخش و خاطره ساز باشد.

یکی از این تجربه های عالی و شگفت آور برای مادر و فرزند، حمام کردن است. زمانی که برای حمام کردن کودک اختصاص یافته ، می تواند هم برای شما و هم برای نوزادتان به زمانی مطبوع و فرصتی برای نشان دادن محبت شما به کودکتان مبدل شود . بنابراین با دانستن نکاتی درباره نحوه  حمام دادن درست ، می توانید با اعتماد به نفس و به راحتی از این فرصت برای عشق ورزیدن به فرزندتان بهره ببرید.

نوزادان به طور معمول هر دو یا سه روز یک بار نیاز به استحمام دارند . البته در صورتی که پس از هربار تعویض پوشک به خوبی تمیز شوند.  درصورت تمایل می توانید بدن نوزاد را روزانه و به صورت موضعی شستشو دهید. بدین ترتیب که قسمت های داخل پوشک دست ها و یا صورت نوزاد را که در معرض رطوبت ، غذا و یا کثیف شدن قرار دارند به تنهایی بشویید . در این صورت شستن گردن کودک و نیز قسمت های خم شونده مفاصل بدن مثل گودی آرنج و زانو نیز لازم است.

پیش از شروع مراحل استحمام  ، وسایل زیر  را تهیه کنید : لیف ، صابون ملایم یا صابون مخصوص کودک ، شامپو بچه ، پنبه ، حوله کلاه دار مخصوص نوزاد ، الکل ، اسفنج حمام     ( اسفنج پنبه ای ) ، پوشک ، لباس تمیز .

مادر عزیز ، وقتی می خواهید کودک خود را حمام کنید ،  ابتدا تمام چیزهای مورد نیاز را از قبل آماده و در دسترس قرار دهید .

دمای هوای اتاق در هنگامی که می خواهید لباس های کودکتان را در بیاورید باید حداقل ۲۱ درجه باشد و جریان شدید هوا هم وجود نداشته باشد .

نوزادادن کوچک را در یک وان بچه حمام کنید ، زیرا ارتفاع این وان ها برای حمام کردن او راحت تر است . قبل از این که لباس های کودکتان را در آورید وان را از آب گرم پر کنید . همیشه به یاد داشته باشید که در هنگام درست کردن آب ، ابتدا آب سرد را در وان ریخته و سپس آب گرم را اضافه کنید.

هنگام حمام کردن نوزاد از سخن گفتن با او غفلت نکنید. شنیدن صدای دلنشین مادر ، ترس و دلهره را از کودک دور کرده و آرامش خاصی به او می بخشد.

 

مراحل حمام کردن نوزاد در وان :

۱- نوزاد را زیر بغلتان نگه داشته و سر اورا بالای وان قرار دهید .

۲- سر اورا کمی خیس کرده و مقداری شامپو بچه روی سرش بریزید. با حرکات چرخشی به آرامی سر نوزادتان را بشویید . مراقب باشید که آب و شامپو وارد چشم کودکتان نشود وقتی سر کودک را آب کشیدید با حوله سرش را خشک نمایید.

۳- در حالیکه بایک دست زیر سر و شانه ها و با دست دیگر پاها و باسن نوزاد را گرفته اید  او را به آرامی در داخل وان قرار می دهید .

۴- در حین حمام کردن نوزاد ، یک دست خود را زیر سر و بغل او قرار دهید تا سر همواره خارج از وان قرار گیرد . با دست دیگرتان  تمام قسمت های بدن کودکتان را بشویید.

۶- بعد از شستشو او را در حوله گرم قرار دهید .

اگر برای حمام کردن نوزاد یک جفت دستکش سفید نخی به دست کنید ، در حین شستشو نوزاد احتمال آسیب دیدن او از فشار دست یا ناخن شما کمتر شده و با اطمینان بیشتری نوزاد را خواهید شست.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *