وردپرس

مطالب

زخم معده یا اثنی عشر

زخم معده یا اثنی عشر

اگر زخم معده یا اثنی عشر دارید می دانید که می تواند مشکلی ناخوشایند و یا حتی دردناک باشد . اما آیا علت آن را می دانید ؟ در گذشته تصوربر این بود که زخم ها توسط غذای پر ادویه ، فشار روحی یا داشتن یک شخصیت مضطرب ایجاد می شود . اکنون می دانید که اکثر زخم ها احتمالا به علت عفونت با یک باکتری به نام هلیکو باکترپیلوری به وجود  می آیند .

 

علائم شایع زخم  معده :

زخم ها ممکن است با یا بدون علامت باشند و اغلب ، علایمی گذرا و غیر مداوم دارند . اگر مبتلا به زخم هستید ، ممکن است متوجه بعضی از علایم شایع زیر شده باشید :

– سوزش ، پیچش یا درد شبیه گرسنگی در ناحیه معده ، اغلب ۱تا ۳ ساعت بعد از غذا یا در نیمه شب .

– دردی که با خوردن بهتر  یا بدتر می شود .

– تهوع و استفراق

– مدفوع قیری رنگ ، سیاه یا خون آلود ( که نشاندهنده خونریزی از زخم است )

 

چگونگی بررسی و معاینه شما :

ارزیابی و معاینه شما به وسیله پزشک می تواند نشان دهد که آیا شما زخم دارید یا نه و نیز تعیین کند که آیا عامل آن هلیکو باکترپیلوری است یا نه . پزشک ممکن است سوالاتی از شما بکند و احنمالا یک سری امایش انجام دهد . ممکن است قبل از انجام آزمایش های گران قیمت درمان های خاصی انجام شود .

 

تاریخچه :

پزشک شما احتمالا خواهد پرسید : آیا سابقه خانوادگی مثبت از لحاظ زخم دارید ( زیرا زخم ها تمایل دارند که به صورت خانوادگی بروزکنند ) . همچنین ممکن است از شما سوال شود : آیا سیگار   می کشید یا مسکن مصرف می کنید ( چرا که این کارها احتمال وجود زخم را بالا می برند )

 

بعضی آزمایش های ویژه :

آزمایشهای خاصی می توانند وجود زخم را تائید کنند:

عکس ( اشعه ایکس ) ویژه ای که با خوردن باریم از قسمتهای فوقانی دستگاه گوارش تهیه می شود، به تعیین محل زخم کمک می کند . در طی این آزمون شما یک مایع گچی رنگ که محتوی باریم است     می نوشید . این مایع کمک می کند تا زخم در تصویر گرفته شده توسط اشعه ایکس دیده شود . مشاهده توسط آندوسکوپی یک لوله طویل که از طریق دهان به طرف معده عبور داده می شود انجام می گردد و امکان مشاهده نزدیک زخم را به پزشک می دهد . تعدادی آزمایش سرمی و تنفسی نیز در دسترس هستند که وجود میکروب هلیکوباکترپیلوری را در دستگاه گوارش شما نشان می دهند .

 

نحوه درمان :

بعد از اینکه تحت معاینه و بررسی قرار گرفتید ، پزشک می تواند درمان را شروع کند . اگر آزمایش ها نشان دهند که باکتری هلیکوباکترپلوری در دستگاه گوارش شما وجود دارد ، درمانهای دارویی برای گشتن این باکتری تجویز می شود و در نتیجه زخم نیز ترمیم می یابد .

 

درمانهای دارویی :

برای کشتن باکتری هلیکوباکترپیلوری احتمالا پزشک شما آنتی بیوتیک های ویژه ای تجویز خواهد کرد . اغلب درمانهای دارویی معمول زخم نیز تجویز می شوند . بیشتر اوقات کشتن این باکتری مانع از برگشت زخم خواهد شد . گاهی اوقات همه باکتری ها کشته نمی شوند یا اینکه مجددا بر می گردند . اگر این حالت رخ دهد ، زخم دیگری تشکیل خواهد شد .

مواردی که باید پزشک را مطلع کنید :

با درمان مناسب ، اکثر زخم ها بدون مشکل ترمیم می شوند ، اما اگر شما متوجه هر کدام از موارد ذیل شدید ، به پزشک خود اطلاع دهید:

– استفراغ مکرر یا استفراغ خونی .

– مدفوع قیری رنگ ، تیره یا خونی .

– درد ناگهانی و شدید در ناحیه معده .

– کاهش مداوم وزن .

– تداوم درد بعد از خوردن داروهایتان .

 

زخم ها کجا تشکیل می شوند ؟؟؟

یک زخم ( جراحت یا ضایعه ای شبیه دهانه آتشفشان ) می تواند دردو منطقه اصلی دستگاه گوارش تشکیل شود : در اثنی عشر ( ابتدای روده باریک ) جایی که معده به روده کوچک ( پیلور) متصل می شود و دیگری در خود معده . این دوناحیه محتوی اسید و آنزیم های قوی هستند که به هضم غذایی که می خورید کمک می کنند . برای محافظت بافت دستگاه گوارش در برابر این این مواد ، معده و اثنی عشر توسط لایه مخاطی محافظت کننده ای پوشیده شده اند .

 

 به چه صورت هلیکوباکترپیلوری باعث زخم می شود ؟

باکتری هلیکوباکترپیلوری شایع است و ممکن است از یک شخص به شخص دیگر انتقال یابد . وقتی این باکتری وارد بدن شود ، دوست دارد که در لایه مخاطی حفاظت کننده ، که معده و اثنی عشر را می پوشاند ، مخفی شود ، سپس لایه مخاط را تضعیف کند و بافت زیرین آن را تحریک نماید . اسید ممکن است از لایه مخاط تضعیف شده عبور کند و بافت ملتهب زیرین را بسوزاند . این عوامل ممکن است منجر به شکل گیری زخم در آستر معده یا اثنی عشر ( دوازدهه ) شود.

 

کمک به موفقت درمان :

داروهایتان را دقیقا همانگونه که پزشک یا دارو ساز به شما آموزش  می دهد ، مصرف کنید . مصرف داروها ممکن است باعث شود که شما برای مدت زمان کوتاهی احساس کنید که حالتان بدتر شده ، اما باید بدانید که این بهترین راه برای کشتن تمام باکتری های هلیکوباکترپیلوری و ممانعت از برگشت زخم است . پرهیز از کشیدن سیگار و عدم مصرف مسکن هایی مانند آسپرین و داروهای مشابه مانند بروفن ، ایندومتاسین و … می تواند به بهبود زخم و جلوگیری از برگشت آن کمک کند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *