وردپرس

مطالب

زردی نوزادی

زردی نوزادی

مادر گرامی قدم نورسیده مبارک . حال که پس از تحمل دوران بارداری و زایمان ، نوزاد عزیزت را در آغوش گرفته ای ، بهتر است با یکی از بیماری های شایع در هفته اول تولد نوزاد بیشتر آشنا شوی . این بیماری ” ایکتر ” یا همان زردی نوزادی است. تقریبا ۶۰% نوزادان رسیده و ۸۰%   نوزادان نارس پس از تولد دچار درجاتی از زردی می شوند. این زردی معمولا در سفیدی چشم و پوست نوزاد قابل مشاهده است.

 

علت بروز زردی کدام است؟

در اثر تخریب طبیعی گلبول های قرمز خون ، ماده ای به رنگ زرد مایل به سبز به نام ” بیلی روبین ” در خون ایجاد می شود. این ماده به طور طبیعی به وسیله کبد از خون برداشته می شود. از آنجا که کبد نوزاد رسیدگی کامل را ندارد ، در هفته اول تولد معمولا این ماده در خون زیاد شده و سبب ایجاد زردی نوزاد  می گردد.

 

چه عواملی می توانند سبب بروز زردی در نوزاد شوند؟

کوتاه بودن عمر گلبول های قرمز خون ، زیاد بودن تعداد   گلبول ها و نوع گلبول قرمز نوزاد که بیشتر از نوع جنینی است .

نارسی طبیعی کبد نوزاد

وجود عفونت در نوزاد

کم کاری تروئید در نوزاد

تاخیر در دفع مدفوع نوزاد

تغذیه ناکافی باشیر مادر

ناسازگاری بین گروه خون و یا PH  مادر و نوزاد

مصرف بعضی داروها توسط مادر

 

نکات مورد توجه مادران :

ممکن است شما تجربه کافی در تشخیص زردی نداشته باشید ، زیرا تخمین میزان و شدت زردی نوزاد با چشم و بدون انجام آزمایش ، بخصوص در نوزادانی که رنگ پوست تیره ای دارند ، مشکل است و ممکن است منجر به اشتباه شود .

بنابراین توصیه می شود نوزادانی که از بیمارستان مرخص      شده اند ، بر اساس جدول زمانی تعیین شده توسط پزشک ویزیت و از نظر وجود زردی معاینه شوند.

برای تشخیص درست و به موقع زردی ، بهتر است به نوزاد لباس سفید بپوشانید و رنگ پوست وی را در اتاقی با نور کافی و ترجیحا نور روز و از پشت پنجره بررسی نمایید.

دقت کنید که زرد شدن پوست از سرو گردن شروع شده و به تدریج به تمام بدن گسترش پیدا می کند. بنابراین در صورتی که زردی در کف پا نیز دیده شود ، نشان دهنده میزان بالای زردی است.

درصورتی که متوجه زرد شدن رنگ پوست نوزاد شدید ، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید تا با آزمایش سریع و به موقع ، میزان زردی خون نوزاد اندازه گیری شود.

تجربه کم شیردهی و یا اثرات ناشی از شیردهی و یا اثرات ناشی از بیهوشی در مادرانی که برای اولین بار صاحب فرزند شده اند و یا از طریق سزارین وضع حمل کرده اند ، سبب تاخیر در شروع شیردهی و شیردهی ناکافی شده و احتمال بروز زردی در نوزاد را افزایش     می دهد . شما باید بدانید که با رعایت روش های شیردهی     می توانید از زردی پیشگیری نمایید .

 

لازم است از کافی بودن شیر خود برای تغذیه نوزاد اطمینان حاصل کنید. برای این کار خوب است به نکات زیر توجه داشته باشید:

۱- درصورت کفایت شیر ، نوزاد در ۲۴ ساعت ۴ تا ۶ بار پوشک خود را خیس می کند و حداقل ۳ تا ۴ بار مدفوع می نماید.

۲- رنگ مدفوع نوزاد تا  روز چهارم تولد باید رو به زردی برود ، چنانچه رنگ مدفوع سبز یا سیاه باقی بماند ، نشانه کم خوردن شیر است .

در صورتی که به بیماری فاویسم مبتلا هستند ( کسانی که       نمی توانند باقلا و بعضی دارو ها را مصرف کنند ) باید دقت بیشتری داشته باشند ؛ زیرا احتمال بروز زردی در نوزاد شما بیشتر است.

 

علت شیوع زردی در نوزادان نارس چییست ؟

۱- این نوزادان بیشتر در معرض ابتلا به عفونت هستند.

۲- عمر گلبول قرمز این نوزادان کمتر  است و در نتیجه بیلی روبین بیشتری در این نوزادان تولید می شود.

۳- کبد نوزادان نارس نسبت به سایر نوزادان ، کارایی کمتری دارد.

 

عوارض عدم درمان به موقع زردی نوزادی:

درمواردی که زردی شدید بوده و به موقع جهت درمان مراجعه نشود ، ممکن است عوارض زیر ایجاد گردد:

–  بیلی روبین ( ماده ای که سبب زرد شدن پوست نوزاد شده ) در مغز رسوب کرده و ضایعه عصبی به نام ” کرنیکتروس ” ایجاد می شود . در این حالت نوزاد ابتدا خواب آلود و تحریک پذیر شده ، به تدریج شیر نخورده و در نهایت با برآمده شدن ملاج ، تشنج و فلج اندام ها بیماری کامل می شود.

بعضی نوزادان در این مرحله فوت می کنند و آن ها که زنده  می مانند تا آخر عمر مشکلات فلج مغزی ، عقب ماندگی ذهنی و کری را با خود خواهند داشت.

 

روش های درمانی بیماری زردی :

۱- نوردرمانی ( فتوتراپی ) یا استفاده از فلورسنت مخصوص ؛ این روش شیوه ای مؤثر در کاهش زردی نوزاد است .

۲- چنانچه میزان زردی خیلی بالا باشد و نور درمانی نتواند در مدت معین زردی را کاهش دهد ، تعویض خون نوزاد روشی مناسب در درمان این بیماری محسوب می شود.

 

در مواردی که نوزاد به زردی مبتلا است مادران باید بدانند:

قطع شیردهی به هیچ وجه توصیه نمی شود  ( مگر صلاح دید پزشک معالج ) .

استفاده ازلامپ های مهتابی خانگی کمکی به درمان نمی کند و تنها سبب تاخیر در درمان می شود.

باید از مصرف موادی مثل آب قند ، ترنجبین و شیرخشت خودداری شود؛زیرا این مواد تاثیر چندانی در درمان زردی ندارند و ممکن است به دلیل داشتن ناخالصی مشکلاتی در نوزاد ایجاد نمایند و سبب تاخیر در درمان شود.

 

لازم به ذکر است :

زردی نوزادی می تواند خطرناک باشد ولی می توانید با مراجعه و درمان به موقع از عوارض جدی و غیر قابل برگشت آن جلوگیری کنید . عدم مراجعه به موقع و سهل انگاری در شروع درمان     می تواند عوارض جدی و خطرناکی برای نوزاد ایجاد کند که قابل برگشت نیست.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *